Miniaplikace

Miniaplikace z oblasti astronomie a kosmonautiky nejen pro Windows Vista, ale i pro Windows XP, Windows 7, Windows 8 a Windows 10, do kterých je nainstalovaný kompatibilní postranní panel.

Čas na Marsu

Miniaplikace zobrazuje místní střední sluneční čas a místní pravý sluneční čas pro polohy všech sond, které dosud na povrchu Marsu přistály. Na hlavním panelu miniaplikace se také zobrazuje výška Slunce nad obzorem, doba od přistání sondy v solech, marsovský centrální čas MCT, obdoba juliánského datování pro Mars MSD, roční období a areocentrická délka Slunce. V miniaplikaci jsou k dispozici i tři výsuvné panely s dalšími podrobnějšími informacemi: orbitální diagram, datová tabulka a mapa Marsu.

Orbitální digram dává rychlý přehled o vzájemném postavení Země a Marsu. Na oběžný drahách jsou zobrazena pericentra a apocentra, a také jarní body a slunovraty, podle kterých lze snadno určit, jaké roční období právě na Marsu panuje.

Mapa povrchu Marsu poskytuje přehled o místech přistání jednotlivých sond a lze na ní i zobrazit polohu význačných povrchových útvarů. Volitelně lze na ní i zobrazit místa, kde se Slunce a Země nacházejí v nadhlavníku, pásmo dne a noci a pásmo viditelnosti Země z marsovského povrchu.

Datový panel poskytuje další údaje, které na hlavním panelu nejsou uvedeny. Jsou to zejména informace o Slunci a o Zemi, pro které jsou zobrazeny azimuty a výšky nad obzorem. Jsou zde uvedeny i aktuální vzdálenosti Marsu od Slunce a od Země, jaké je zpoždění signálu pro jeden směr Mars-Země, elongace Země, její úhlový průměr na obloze a také zdánlivá magnituda na noční obloze Marsu. Pokud v nastavení miniaplikace zadáte vlastní polohu, miniaplikace vypočte souřadnice, podle kterých Mars snadno najdete na noční obloze.

Více informací ...

Aktuální poloha ISS

Miniaplikace umožňuje sledovat aktuální polohu Mezinárodní kosmické stanice ISS a částečně i těles, které k ISS létají (Sojuz, Progres, SpaceX Dragon, ATV a HTV). Na malé mapce, která je součástí hlavního panelu miniaplikace se zobrazuje aktuální poloha a trajektorie ISS. Na mapce je také vyznačena oblast dne a noci. Kromě zobrazení polohy lze na panelu zobrazit zeměpisné souřadnice ISS, azimut a výšku nad obzorem, případně její zdánlivou jasnost. Blikání názvu tělesa pak upozorňuje, že těleso je právě nad obzorem nebo je i pozorovatelná.

Kromě hlavního panelu miniapliakce umožňuje na výsuvných panelech zobrazit další informace. Jednak lze zobrazit podrobnější mapku, ve které je spočítána a zobrazena trajektorie dalších tří obletů kolem Země, dále je to datový panel, na kterém jsou podrobně uvedeny souřadnice a rychlost tělesa a na posledním panelu jsou podrobné informace o průletech nad zadaným pozorovacím místem.

Více informací ...


Aplikace pro mobilní telefony s OS Android

Čas na Marsu

Ke stažení je k dispozici i aplikace pro mobilní telefony s OS Android. Aplikace má vylepšené algoritmy pro výpočet efemerid, které dávají dobrou shodu s JPL Horizons. Pro výpočet vzájemných poloh Země, Slunce a Marsu používá aplikace efemeridy JPL DE435. Lokální (horizontální) souřadnice se počítají pomocí modelu Marsu IAU2000. Elevace jednotlivých míst přistání sond byly přečteny z datových souborů MOLA megt s rozlišením 128px/°.

Aplikace je zatím ve vývoji, takže ještě není na Google play.

Všechna potřebná data pro výpočty jsou součástí aplikace. Aplikace nestahuje z internetu žádná data, a ani nijak nepřistupuje na internet. Je tedy plně funkční i v režimu off line. Aplikace ani nevyžaduje udělení nějakých oprávnění.

Požadavky: minimální verze OS Android 5.0 (Lollipop)

Poznámka k verzi: protože aplikace není zatím umístěna na Google Play, nedochází ani k automatické aktualizaci při vydání nové verze. Je tedy potřeba aplikaci aktualizovat ručně.

Více informací ...